Logo APUROcieplanie
stajni to jedno z ważniejszych
zadań hodowcy


Ocieplanie stajni pianką poliuretanową PUR

Ocieplanie stajni pianką PUROcieplanie hal metalowych WarszawaOcieplanie starych domów WarszawaOcieplanie piwnic i fundamentów WarszawaOcieplanie garaży i wiat metalowych WarszawaOcieplanie poddaszy i strychów Warszawa

Jak ocieplić stajnię?

Materiały budowlane użyte do budowy stajni, w tym materiały ocieplające, muszą być wytrzymałe i nieszkodliwe dla zwierząt. Dach stajni powinien być wykonany z solidnego materiału oraz umożliwiać utrzymanie stałej temperatury wewnątrz stajni w różnych warunkach atmosferycznych.  Zastosowanie materiałów izolacyjnych takich jak poliuretanowa pianka ocieplająca PUR pozwala na utrzymanie stałej temperatury powietrza i ogranicza skraplanie wody. Szczególnie może być przydatna  w przypadku dachów wykonanych z blachy stalowej, która sprzyja nadmiernemu skraplaniu pary. Jak wspomniano powyżej, ryzyko tego zjawiska można zredukować za pomocą izolacji ścian i dachu stajni pianką ocieplająca PUR.

Najczęstszym problemem  w Polsce zła wentylacja i  brak prawidłowego ocieplenia w stajniach. Wadliwie nieodpowiednio ocieplone ściany,  mostki termiczne, brak wentylacji, często nieocieplone blaszane dachy stajni pozwalają na utrzymanie temperatury powyżej zera, ale są niezdrowe dla koni. Para wodna jaka się osadza na powierzchniach stalowych, oknach, sufitach i ścianach jest dowodem przede wszystkim złej wentylacji. Konie  chorują wówczas na zapalenie płuc, alergie i astmy. Spadające krople na ściółkę z nieocieplonych zimnych stropów lub dachów powodują jej gnicie i rozwój bakterii, wirusów i zarodniki grzybów .  Często wilgoć utrzymuje się w niewłaściwych izolacjach cieplnych co przyczynia sie do rozwoju pleśni. Konstrukcje drewniane stajni pod wpływem wilgoci są niszczone co osłabia ich zdolność do przenoszenia obciążeń.

Wewnątrz stajni temperatura powinna wynosić 5-15°C. Powietrze zbyt zimne lub działające przez długi czas może narazić konia na utratę zdrowia. Szkodliwe dla konia są przeciągi  oraz  wilgotne lub zimne legowisko. Dlatego ważna jest wentylacja i właściwe ocieplanie stajni. W lecie przez nieodizolowane od zewnętrznego środowiska ściany lub dachy (szczególnie metalowe) przedostaje się do stajni gorące powietrze. Temperatury powyżej 200  są dla konia szkodliwe i powoduje przegrzanie organizmu. Doskonałą izolacją ścian i dachów stajni jest pianka ocieplająca zamknięto komórkowa. Ocieplanie pianką stajni pozwala na kontrolowanie temperatury wewnętrznej zarówno zimą jak i latem.

Ocieplanie pianką innych obiektów gospodarskich na terenie hodowli koni

Warto zaizolować od spodu nie tylko dach zamkniętej stajni ale także inne otwarte zadaszenia gdzie przebywają konie np. maneż.  Natrysk pianki ocieplającej PUR zamknięto komórkowej jest doskonałą izolacją od zewnętrznych czynników atmosferycznych, uszczelnia powierzchnię dachów i nie sprzyja rozwojowi pleśni i zagnieżdżania się szkodników. Wzmacnia także samą konstrukcję ścian i dachów i ułatwia utrzymanie ich czystości. 

Dachy, maneż, ocieplanie, izolacja

Ocieplanie pianką budynków magazynowych i poddaszy nad stajniami

Wykorzystując poddasze stajni na magazyn pasz należy zadbać aby powietrze z pomieszczenia stajni poniżej nie dostawały się do paszy. Wilgotność pomieszczenia powinna wynosić do  14%. Wysoka wilgotność może spowodować reakcję chemiczną prowadzącą do zagrzania się  siana i jego pleśnienie. Pianka  ocieplająca PUR położona na strop doskonale odizoluje i uszczelni magazyn ale warto zastosować odpowiednią wentylację.     Oprócz stropu i ścian warto izolować pianką ocieplającą PUR   także dach magazynu pasz szczególnie wówczas gdy może na nim sie skraplać wilgoć na skutek różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej.

Zalety pianki ocieplającej zamknięto -  komórkowej


Pianka ocieplająca o zamkniętych komórkach ma wiele zalet.  Ze względu na swoją gęstość oraz doskonałą zdolność do przyklejania się do podłoża, jak też wytrzymałość na rozciąganie, pianka zamknięto-komórkowa  zwiększa wytrzymałość konstrukcyjną ściany, sufitu lub konstrukcji  dachu. Ocieplanie pianką zamknięto komórkową firma APUR stosuje   się  także do ocieplenia hal przemysłowych, hal produkcyjno - hodowlanych, sklepów wielkopowierzchniowych, budynków inwentarskich i rolniczych, często także jako  izolację  przeciw -skropleniową oraz  do  izolacji fundamentów. Ocieplenie pianką zamknięto-komórkową o najwyższej gęstości stosujemy często jako izolację dachów płaskich, ścian. Pianka ocieplająca zamknięto komórkowa  zapewnia, zarazem, termo i hydroizolację. Pianka poliuretanowa jest odporna na działanie grzybów i pleśni, nie lubią jej także owady i gryzonie. „Nie starzeje się”, czyli mimo upływu czasu nie zmienia swoich parametrów mechanicznych i izolacyjnych. Można ją stosować w zakresie temperatur od –60°C do +100–130°C. Przez krótki czas wytrzyma nawet temperaturę +250°C. Pianka produkowana jest w wersji palnej i samogasnącej. Szczegóły odnośnie klasyfikacji w zakresie odporności na ogień publikowane są w kartach technicznych pianek ocieplających Ocieplanie pianka zamknieto- komórkową  stosowanych przez naszą firmę .

Ocieplanie pianką poliuretanową PUR, a ochrona przeciwpożarowa  


Zadzwoń 518 322 544 od 6.00 - 20.00
i umów się na pomiary i kosztorys.

Obsługujemy i zapraszamy  Klientów z całej Polski, a w szczególności z wojewódzka mazowieckiego, w tym z miejscowości:
Myszyniec, Ciechanów, Maków Mazowiecki, Ostrołęka, Wyszków, Ostrów mazowiecki, Łochów, Tłuszcz, Serock, Nasielsk, Nowy Dwór, Legionowo, Pułtusk, Marki, Legionowo, Wołomin