Logo APUR

Ocieplanie starych domów pianką PUR
ściany, dachy, poddasza, piwnice,
fundamenty, stropy

Ocieplanie starych domów pianką poliuretanową PUR

Firma APUR specjalizuje się także w ocieplaniu starych domów pianką PUR zarówno tych zbudowanych z cegły, pustaków lub drewnianych. 

Telefon kom: 518 322 544, 507 181 445 również w soboty i niedziele.
Gdy telefony są zajęte lub nie odbieramy z uwagi na prowadzone prace odzwonimy

Coraz więcej właścicieli starych domów  interesuje się zmniejszenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji  rozpoczynając poszukiwanie najrozsądniejszych rozwiązań. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest termoizolacja czyli ocieplenie budynku (ścian, stropów, poddaszy i piwnic).  Klientom przed podjęciem decyzji warto przedstawić różne możliwości ocieplania swoich domów. To bardzo ważne, bo technologia ocieplania starych domów decyduje o późniejszej jakości  ocieplenia i oszczędnościach. Nie ulega wątpliwości, że metoda ocieplania pianką samogasnącą jest jedną z najskuteczniejszych metod, która umożliwia ocieplanie na dwa różne sposoby od wewnątrz i od zewnątrz. 

Ocieplanie starych domów z cegły

Wiele domów starszych domów ma ściany o współczynniku przenikania ciepła U≤1,5 W/m2K. Ich zdolność termoizolacji jest bardzo niska niejednokrotnie  5-krotnie gorsza od obecnie wymaganej (U≤0,3 W/m2K). Starsze budynki z cegły są powszechne w wielu polskich miastach a także na prowincji. Najczęściej nie były izolowane.

Dlaczego metoda ocieplania starych domów - ścian na zewnątrz pianką PUR jest najbardziej efektywna i bezpieczna dla muru?
Murowane ściany są trudne do izolacji. Ocieplanie ścian z cegły  od wewnątrz  może stworzyć pewne problemy szczególnie tam gdzie klimat powoduje częste zamarzanie i rozmarzanie ścian.  Ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczenia ma pozytywny wpływ na osuszanie cegieł.  Gdy ściana jest izolowana od wewnątrz, ciepło z wnętrza już nie przedostaje sie do wnętrza ścian i cegły pozostają dłużej wilgotne. W niektórych przypadkach, powtarzające się cykle zamrażania i rozmrażania może trwale uszkodzić cegieł, powodując, że się rozpadają.  Właściciele, którzy chcą ocieplić w starym domu mur należy postępować ostrożnie. Szczególnie wówczas gdy jest zimniejszy klimat. Można w pewnych przypadkach izolować od wewnątrz ale trzeba najpierw przeprowadzić kontrolę jakości muru zewnętrznego.  Większość, ale nie wszystkie stare budynki murowane mogą być bezpiecznie izolowane na wnętrzu. Jednak im zimniej klimat, tym większe ryzyko uszkodzenia zamrażania / rozmrażania. Im grubsza izolacja wewnętrzna, tym większe ryzyko uszkodzenia w czasie zamrażania / rozmrażania. Deszcz padający na ściany, zwiększa ryzyko uszkodzenia w trakcie zamrażania / rozmrażania. Niektóre cegły w starych domach są bardziej podatne na uszkodzenia zamrażania / rozmrażania niż inne. Warto przeprowadzić  badania w celu określenia, czy budynek ma dobre odporne na te zmieniające się warunki cegły. Jeżeli będziemy  ocieplać wnętrze budynku  z cegły,  a końce belek i stropów, które są osadzone w ścianach zewnętrznych mogą gnić. Pierwszym więc krokiem w ocenie podatności każdego budynku z cegły do ​​zamrażania / rozmrażania uszkodzenie jest wizyta w terenie specjalisty z firmy APUR  , które pomoże Ci określić najlepszy sposób postępowania.

Najlepszą strategią jest docieplanie  starego domu  na zewnątrz Jest prosty sposób, aby uniknąć wszystkich wyżej wymienionych problemów: wystarczy ocieplić budynek z cegły na zewnątrz. Oczywiście, większość właścicieli zabytkowych budynków murowanych niechętnie zasłoni ociepleniem swoje cegły.  Jednak i w tym przypadku warto sprawdzić czy na murze nie występują  plamy i zgnilizny, czy na wewnętrznych ścianach nie pojawiają  się grzyb i zacieki. Warto szczególna uwagę zwracać na oznaki  erozji cegieł - łuszczenie się i rozpadanie cegieł .  

Ocieplenie starego domu możemy powiązać z remontem elewacji.

Ocieplanie pianką ścian Jednym z ciekawych rozwiązań powszechnie stosowanych w surowym klimacie Kanady jest ocieplanie starych domów pianką zamknięto komórkową ścian zewnętrznych i pokrycie ocieplenia sidingiem. Pianka zamknięto komórkowa może być położona zarówno na ściany z cegły jak też drewniane. Ścianka zamknięto - komórkowa wzmocni i ociepli ściany, stworzy szczelną barierę nie przepuszczającą powietrza i wilgoci. Pianka wniknie w szczeliny i pęknięcia zarówno odeskowania lub muru. Najlepiej jest aplikować  piankę  w miesiącach letnich gdy ściana jest wysuszona. Obecnie w sprzedaży jest szeroka gama produktów typu siding. Zamiast sidingu można pokryć piankę odeskowaniem zewnętrznym impregnowanym.

Ocieplanie starych domów pianką i pokrycie sidingiem

 Czy warto ocieplać ściany piwnicy, garaży i innych zagłębionych w gruncie  pomieszczeń ?

 Oczywiście odpowiedź jest twierdząca. Kolejne pytanie Czym ocieplać ściany piwnicy zagłębionych w gruncie  pomieszczeń? Moja odpowiedź brzmi oczywiście ocieplać piwnice pianką zamknięto  - komórkową. Izolacja termiczna ścian fundamentowych oraz piwnicznych jest niezbędna, aby ciepło z domu nie uciekało w grunt i zimno nie przenikało do wewnątrz. 
Ocieplanie pianką piwnic i podziemnych garaży możemy wykonać z zewnątrz i od wewnątrz. Obie metody ocieplania piwnic i garaży sprawdzają się doskonale, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować to z naszym ekspertem. W pewnych przypadkach gdy ściany ulęgają zamarzaniu i omarzaniu lepsza będzie izolacja zewnętrzna, ale to warto z naszym specjalistą skonsultować. Wszystko zależy od materiału z jakiego wzniesione są ściany.

 Zalety zewnętrznej izolacji piwnicy pianką ocieplającą PUR.


 Ocieplenia pianką piwnic z zewnątrz utrzymuje beton piwnicy w obszarze temperatury domowej i zmniejsza ryzyko niekorzystnych wahań temperatury dla betonu w skutek zmian temperatur zewnętrznych.
 Pianka ocieplająca aplikowana   na zewnątrz pozwala budowniczym zainstalować nieprzerwaną warstwę sztywnej pianki zamknięto komórkowej  od  fundamentów aż do krokwi. 
Pianka ocieplająca piwnicę  z zewnątrz zapewnia więcej przestrzeni wewnętrznej w piwnicy niż stosując izolację  wewnętrzną.
Ocieplając pianką zamknięto komórkową po zewnątrz możemy łatwiej zaizolować i uszczelnić powierzchnię boczną zewnętrzną  legarów i  stropów.  Izolując pianką ocieplającą piwnice na zewnątrz, możemy uniknąć kosztów związanych z instalacją płyty gipsowo-kartonowej wewnątrz piwnic i podziemnych pomieszczeń.  Oczywiście nie możemy zainstalować pianki otwarto komórkowej na wewnątrz ze względu na wchłanianie przez nią wody. Do tego celu służy ocieplanie pianką zamknięto komórkową.

 Zalety wewnętrznej aplikacji pianki ocieplającej w piwnicy i podziemnych garażach.   

Ocieplanie muru od strony wewnętrznejInstalując piankę ocieplającą wewnątrz piwnicy  unikniemy kłopotów z jej ochroną  gdy jest zainstalowana po zewnątrz.
Najlepszym sposobem, aby ocieplić i zaizolować ściany piwnicy jest zastosowanie z pianki ocieplającej PUR zamknięto komórkowej, która jest aplikowana bezpośrednio na beton lub inne materiały z których zbudowany jest fundament i ściany. Izolacyjność pianki ocieplającej zamknięto komórkowej nieprzepuszczającej pary wodnej położonej wewnątrz piwnicy lub garaży zabezpieczy przed wprowadzaniem wilgoci do domu. Przed ocieplaniem należy upewnić się czy fundamenty i ściana zagłębiona w gruncie nie są zalewane wodą. Warto zaprosić naszego specjalistę aby ocenił sytuację i zaproponował najkorzystniejsze rozwiązanie.

Pamiętaj: Jeśli mieszkasz w klimatycznej strefie o szerokim spektrum temperatur instalowanie pianki ocieplającej PUR na ścianach piwnic jest prawie zawsze opłacalne. Wykorzystanie tej technologii izolacji/ocieplenia obniża rachunki za energię, a także będzie stanowić inne istotne korzyści np. ocieplone ściany są mniej podatne na kondensację pary wodnej i rozwój pleśni. Pianka izolująco - ocieplająca piwnice eliminuje wilgoć, osusza je i usuwa  zapachy stęchlizny i zgnilizny.

Zapraszamy do zapoznania się z opinią naszego Klienta o ociepleniu pianką garażu i stropu piwnicy na stronie Rekomendacje.

Obsługujemy i zapraszamy  Klientów z całej Polski, a w szczególności z wojewódzka mazowieckiego, w tym z miejscowości:
Myszyniec, Ciechanów, Maków Mazowiecki, Ostrołęka, Wyszków, Ostrów mazowiecki, Łochów, Tłuszcz, Serock, Nasielsk, Nowy Dwór, Legionowo, Pułtusk, Marki, Legionowo, Wołomin